Kto zapłaci za szkody górnicze i skutki restukturyzacji
W związku z licznymi zmianami spowodowanymi restrukturyzacją w polskim górnictwie węgla kamiennego w ostatnich latach, powstało szereg wątpliwości osób postronnych – spoza branży górniczej – co do skutków restrukturyzacji, likwidacji, ich konsekwencji, zwłaszcza prawnych dla toczących się spraw, w tym sądowych, a także stosunków pracowniczych i innych.
W pierwszej kolejności wskazać należy, iż podstawą prawną regulującą kwestię funkcjonowania górnictwa węgla kamiennego w Polsce jest ustawa z dnia 7 września 2007 roku o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego (dalej: „ustawą"). Ustawa ta reguluje kwestie związane z restrukturyzacją przedsiębiorstw górniczych, ich likwidacji, finansowania tych działań, a także następstw prawnych tych kroków. Zgodnie z treścią przepisów ustawy podmiotem prowadzącym likwidację przedsiębiorstw górniczych oraz ich restrukturyzację jest podmiot o nazwie – Spółka Restrukturyzacji Kopalń Spółka Akcyjna z siedzibą główną w Bytomiu przy ul. Strzelców Bytomskich 207 (zwana dalej „SRK"). Podmiot ten posiada również liczne oddziały na terenie kraju, w szczególności w miejscach gdzie są zlikwidowane zakłady górnicze lub będące w trakcie likwidacji.
Przedsiębiorstwa górnicze mogą zbyć nieodpłatnie na rzecz SRK na podstawie przepisów ustawy, kopalnię, zakład górniczy lub jego oznaczoną część, prowadzące wydobycie węgla kamiennego lub roboty górnicze, w celu przeprowadzenia ich likwidacji. Istotnym elementem jest fakt, iż przedmiotem zbycia może być jedynie oznaczona część, najczęściej jest to tzw. część już nieprodukcyjna – gdzie nie jest już prowadzona...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta